Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

  1. ANO - výborné 1719
  2. ANO 1102
  3. NEVÍM 1006
  4. NE 943
  5. NE - strašné 927


Kalendář akcí

Šalmanovické dýňobraní 2017

10.7.2017

30.září 2017

Začátek od 12 hodin na místním fotbalovém hřišti pod pergolou

Pytlácký flám

2.7.2017

22.července 2017

Na fotbalovém hřišti pod pergolou

Kontakt

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecké sdružení
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaVýlovy rybníků 2011

13.11.2011

Je podzim. Čas sychravého, mlhavého a větrného počasí, ale čas ideální pro výlovy rybníků. A právě takové počasí panovalo v sobotu 5. listopadu 2011 v Šalmanovicích. V tento den uspořádala rodina Čutků výlov rybníčku. Po jeho vypuštění až na bahno se začalo. Za pomoci svých kamarádů ze vsi a známých bylo vyloveno pěkné množství šupináčů. Samozřejmě nechyběli ani sumci. K velkému údivu všech přítomných byl rybníček domovem i raků. Při pohledu na ně se chlapi rozpovídali. Vyprávěli úsměvné historky, když jako malí kluci raky chytali. Během výlovu nechybělo ani občerstvení. Hostitelky podávaly rybí speciality, cmundu a samozřejmě něco na zahřátí.

Výlovy neodmyslitelně patří k podzimu a předvánočnímu času. Jsou oblíbenou podívanou nejen pro děti, ale i pro dospělé. A tak se jistě sejdeme u dalších výlovů u nás v Šalmanovicích.

                                                                                                           Martina Korandová

Fotogalerie Výlov I. 2011 

Výlovy rybníků 2009

22.11.2009
Výlovy šalmanovických rybníků

Je tu podzim. V tomto deštivém, pochmurném a mrazivém počasí nastává čas výlovů rybníků. Nejinak tomu je i u nás v Šalmanovicích. Místní rybáři se za tímto účelem spojili a říkají si spolek "Radost". V sobotu 7. listopadu 2009 se konal výlov rybníčka pana Ladislava Krále v Nepomuku, který obhospodařují místní rybáři. Po vypuštění rybníčku skoro až na bahno čekal na rybáře bohatý úlovek. Pomocí keserů vylovili přes sto kaprů, dva sumce, jednu štiku a několik línů. U výlovu nechybělo občerstvení v podobě pečených ryb, grilovaného bůčku, piva a kořalky.

Ve stejnou dobu se také lovilo na druhé štaci, a to na rybníčku Štěpána Krále, který se nachází pod statkem Kojan. Tento rybník se nevypouštěl, ale lovil se pomocí rybářské sítě a lodí, tzv. zátahem. Také tady si úlovek pochvalovali.

Závěr obou výlovů se odehrál ve stodole Štěpána Krále ml., kde se večer sešli rybáři u obou rybníků a oslavili bohatý úlovek.

Netrvalo týden a k výlovu se přistrojil další rybník, tentokráte u Václava Mejdrecha. Výlov začal již tradičně o den dříve pijatykou na hrázi. Zde se rybáři i hosté "posiluji" na druhý den, aby zvládli náročný rybolov. Druhý den ráno začal výlov. I tento rybníček byl vypuštěn až na bahno a rybáři také lovili ryby pomocí keserů. I zde vytáhli z vody několik sumců, štik, línů a hlavně kapříky. Po zdárném výlovu proběhlo pasování třech hostů a Vaškova bratra Lukáše do cechu rybářského. Slavnostní řeči se ujal Pavel Pekař a polévání Láďa Tetour. Třemi ranami plácačkou na zadnici byli všichni jmenovani pasovaným rybářem. Po skončení tohoto aktu se podávalo občerstvení - pečené ryby, guláš, točené pivo, grog a kořalka.

K příjemné atmosféře výlovu celé odpoledne až do večerních hodin hráli na harmoniku a housle bratři Tröstlovi. A jelikož se šalmanovické rybníky neloví každý rok, tak za dva roky zase Petrův zdar!!!

Martina Korandová

 

Fotogalerie Výlov I., Výlov II., Výlov III.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | admin | podmínky | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek