Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

  1. ANO - výborné 1719
  2. ANO 1102
  3. NEVÍM 1006
  4. NE 944
  5. NE - strašné 927


Kalendář akcí

Šalmanovické dýňobraní 2017

10.7.2017

30.září 2017

Začátek od 12 hodin na místním fotbalovém hřišti pod pergolou

Pytlácký flám

2.7.2017

22.července 2017

Na fotbalovém hřišti pod pergolou

Kontakt

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecké sdružení
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaČerti se vrátili s nepořízenou 2011

28.12.2011

5. prosince 2011 se po roce opět otevřely brány pekelné. Kníže pekel ze svých řad do Šalmanovic povolal dva čerty a dvě čertice. Z nebeské brány přiletěl jeden anděl. Nezbednému průvodu velel svatý Mikuláš. Po setmění se čertovský průvod vydal na náročnou obchůzku. V Nepomuku Mikuláš se svou družinou zavítal do dvou stavení a v Šalmanovicích do šesti. V každé chalupě byl již netrpělivě očekáván. Vystrašené děti třaslavým hlasem recitovaly připravené básničky a zpívaly písničky. Některým se leskly oči, jiným ukápla i slzička strachu. Čertům horlivě slibovaly, jak budou hodné a už nebudou zlobit. Starší děti čertice vyzkoušela i z násobilky. Za odměnu je Mikuláš a anděl obdaroval připravenými balíčky od rodičů a příbuzných. Za to malinké zlobení dostalo každé dítě od čertů bramboru a uhlí.

Po vesnické obchůzce se průvod přesunul do šalmanovické hospody. Mikuláš s družinou nezapomněl ani na šenkýře, šenkýřku a místní štamgasty. To už byly básničky a písničky z trochu jiného soudku – dokonce s „hvězdičkou“. A kdo nic neřekl? Šup s ním do pytle. Prostě s čerty nejsou žerty! A zvláště ne v šalmanovickém hospodě.

Na čertovské listině nakonec nebylo napsáno ani jedno zlobivé dítě, ani jedna hříšná duše, a tak se čerti do pekla vrátili s nepořízenou.

Na závěr zbývá už jen poděkovat těm, kteří v Šalmanovicích tuto tradici udržují. Letos to byli: Láďa Koranda a Honza Čutka – čerti, Lucka Králová a Martina Korandová – čertice, Zuzka Čutková – anděl a Jitka Čutková – Mikuláš.                           

                                                                                                      Martina Korandová 

Fotogalerie

Čertovská obchůzka 2010

Fotogalerie ZDE

Čertovská obchůzka 2009

16.01.2010

Dne 5. prosince 2009 se v Šalmanovicích konala čertovská obchůzka. Mikuláše doprovázel anděl, dva čerti a dvě čertice. Po setmění se Mikuláš se svou družinou vydal na cestu nejprve za těmi, co na něj věří, za malými dětmi. Básničku nebo písničku vystrašené děti přednesly či zazpívaly a poté následovala bohatá sladká nadílka, kterou jim jejich rodiče přichystaly. Čertice nezapomněla každému dítěti nadělit bramboru nebo kousek uhlí, to proto aby si připomnělo, že jistě i trochu zlobilo.

Jakmile byly děti obdarovány, zamířil Mikuláš s doprovodem mezi bezvěrce do místního hostince. Také tady se recitovalo, přednášelo a zpívalo. Jako první zpíval šenkýř Jaroslav Fučík. Trémou mu však vypadl text a i když pohotově použil tahák, vyzpíval si akorát uhlí a bramboru. Také místní štamgasti zamakali na hlavu a recitovali jak za mlada. Jeden z nich však skončil v čertovském pytli, čerti k vzhledem jeho objemu ihned odletěli do pekla odesypat - neznalost básničky či písničky prostě v tento večer neomlouvá. Kdo nevěří, ať tam běží, ještě tam v tom pekle sedí.

Ve večerních hodinách zatroubil Mikuláš k ústupu a s chodícími členy pekelné party se přesunul do bažantnice v Oboře u Třeboně, kde v tento den honili bažanty šalmanovičtí myslivci. Mikulášská návštěva "uhoněné" myslivce velice potěšila a zpívalo a tančilo se až do pozdních nočních hodin.

Závěrem bych chtěla poděkovat Jitce, Lucce, Zuzce, Honzovi a Peťovi za udržení tradice mikulášského průvodu v naší obci.

Fotogalerie - Čertovská obchůzka po vsi

Fotogalerie - Mikuláš se svou družinou v Oboře u Třeboně

Martina Korandová

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | admin | podmínky | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek