Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

  1. ANO - výborné 1774
  2. ANO 1127
  3. NEVÍM 1036
  4. NE 960
  5. NE - strašné 933


Kalendář akcí

Rozsvícení vánočního stromku

30.10.2017

3. prosince 2017

Na návsi, horký punč, vánoční stromeček

Brány pekelné se otevírají v Šalmanovicich

30.10.2017

5.prosince 2017

Mikuláš a čertovská obhlídka

Myslivecký bál Šalmanovice 2018

30.10.2017

20. ledna 2018

Mysliveské sdružení Šalmanovice-Nepomuk pořádá od 20:00h v místním sále bál. Hrají Kameňáci.

Kontakt

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecké sdružení
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

ReklamaMasopust 2016

únor 2016

Masopustní veselice

Třináctá únorová sobota patřila masopustu v Šalmanovicích, Nepomuku a Jiterní Vsi. Po sedmé hodině ranní se šalmanovická hospůdka naplnila koledníky, maskami a osmi muzikanty. Po přečtení práva koledovat a tichém kolečku před pomníkem padlých se všichni účastníci masopustního průvodu nasoukali do hasičských aut a vyrazili na náročnou celodenní túru. První zastávkou byl statek Kojan, kde si většina z nás oprášila němčinu, protože místní hospodář je Rakušan. Poté následoval přejezd do Jiterní Vsi a Nepomuku, odkud již všichni cupitali po svých. V každém navštíveném stavení koledníci udělali kolečko a zatančili si s hospodářem, hospodyňkou, jejich příbuznými a známými, kteří si každoročně nenechají ujít tu příležitost shlédnout pravé masopustní veselí na vsi. Muzikanti vždy přidali alespoň jednu písničku navíc. A masky? Ty patřičně každého dle svého gusta obveselily. Odměnou pro všechny účastníky masopustu byla štědrá koleda a bohaté občerstvení. Dvanácti hodinové masopustní turné neskončilo u poslední chalupy, ale po teplé polévce a kratičkém odpočinku následovala tancovačka v místním sále. Koledníci ji zahájili několika kolečky a všechny přítomné vyzvali do věnečku a na taneční parket. K tanci a poslechu až do ranních hodin vyhrávala třeboňská kapela Regent.

Sbor dobrovolných hasičů v Šalmanovicích tímto děkuje všem spoluobčanům, kteří masopustní průvod u svých dveří přivítali, štědře obdarovali a bohatě pohostili. Všem, kteří se průvodu zúčastnili nebo s organizací masopustu jakkoliv pomohli. Velké poděkování také posílám kamarádům do Jílovic a Hluboké, kteří každoročně posílí naši řadu masek. Tak na společnou shledanou zase za rok u nás v Šalmanovicích, Nepomuku a Jiterní Vsi.

Martina Korandová      

Masopust 2015

Unor 2015

Šalmanovický masopust aneb „Červená růžičko, proč se nerozvíjíš…?“

Chladný vítr nám rozhoupal nazdobené klobouky, když jsme se ráno 21. února seřadili s celou masopustní koledou před místním hostincem v Šalmanovicích. Masopust poprosil o udělení práva koledovat, které s náležitým důrazem přečetl místostarosta obce Ladislav Koranda. K uctění památky padlých v I. světové válce koledníci udělali před pomníkem tiché kolečko. Mezitím se to na návsi začalo hemžit různými maskami. 

Vůbec poprvé jsme zavítali na samotu na „KOJAN“, kde na nás natěšeně čekal první hospodář Horst Maas se svou ženou Ingrid. A nejen oni nás přívětivě přivítali. I jejich překrásný kůň na všechny zvídavě zíral a pobíhal ze strany na stranu, zdálo se jako by chtěl tančit do prvních tónů, které se linuly kolem stavení. O hudbu se tentokrát a také poprvé za poslední léta skvěle a vesele postarali místní muzikanti a to ve složení: Jaroslav Fučík, Štěpán Král st., Pavel Pekař, Josef Mejdrech, František Junek a Lukáš Tuscher, kterého během dne vystřídala ve hraní na harmoniku Dita Čábelová. Všichni hráli s vervou a totálním nasazením po celý den.

A pak už vše pokračovalo ve starých zajetých kolejích, i když s mírným zpožděním. Kolečka od masopustní koledy pro hospodáře a hospodyňky z poctivého příbytku doprovázela písnička „Červená růžičko, proč se nerozvíjíš…?“, ať už to bylo v Jiterní Vsi, Nepomuku nebo v Šalmanovicích. Písnička zazněla tolikrát, že růžička už musela být rozkvetlá nejméně stokrát a Pepíček i přes dívčiny slzy raději stále nikam nešel. Ještě, že u toho všeho byli přítomni Mach a Šebestová se svým kouzelným sluchátkem, které jim splnilo každé přání. A aby Šebestová zachránila situaci, řekla do kouzelného sluchátka: „prosím Vás, my bychom potřebovali pro dnešní celý den krásné slunné počasí, štěstí, hojnost v jídle a pití, aby byli všichni krásní a plní elánu, aby nikde nic neshořelo a všem dobře bylo.“ A jak přání zaznělo, tak se i stalo. Ke štěstí nám pomohli malí kominíčci, na které se stačilo podívat, a byl spokojený snad každý, a kdyby přece jen ne, tak jako patent na štěstí dávali knoflíky z keramiky. Jídla a pití bylo také dost. U každého stavení nám připravili koblihy, řízečky, polévku, chlebíčky, jednohubky, koláče a buchty, byla to pastva pro oči. Zálusk na dobrůtky měl sice obrovitánský medvěd, ale medvědář ho držel zkrátka a pro jistotu mu dal na krk ceduli s nápisem NEKRMIT. S pitím také problém nebyl. Kouzelné sluchátko přivolalo totiž dva Mexičany s obrovitánskými sombrery, kteří rozlévali svůj národní nápoj a to nápoj z kaktusů. To byla party. Však si vzpomeňte, kdo se nechal zlákat na žhavý bodyshot. Don Pablo a Don Pako opravdu bodovali. Zachránit nás přijeli také jílovičtí hasiči. Hasili nejen požáry, ale také žízeň. A abychom oplývali krásou, mládím a sexuálním apetitem byli povoláni ŠMEJDI s. r. o.. Jeden lidi „ukecal“, druhý „vošidil“ a třetí „obral“, ale v závěru se všichni zasmáli. Také nás přiletěl navštívit ptáček z Hluboké u Borovan pod dohledem zkušeného ornitologa. A aby všechna práce nezbyla pouze na hospodáře s hospodyňkou, navštívil je hodinový manžel VRTÁK ROBERT DUO VŠECHNO ZMÁKNE. Pro potěšení kouzelné sluchátko přičarovalo ještě malou lvici Štěpánku, včelku Markétku a králíčka, který chroupal mrkvičku.

Sestava byla prostě ideální. Co dodat. Ve večerních hodinách se masopustní koleda s několika maskami dostala k poslednímu stavení v Šalmanovicích. To bylo radosti, že to všichni společně zvládli. Na závěr dne a na úvod večera připravili šikovní kuchaři výtečnou polévku pro koledníky a samozřejmě také masky na posilněnou.

Když masopustní koleda vstupovala na sál místního hostince, zase je vítaly ty známé tóny valčíku, raz, dva, tři, raz dva tři, „Červená růžičko, proč se nerozvíjíš…?“ To už bylo za doprovodu známé kapely Regent a zase se dělala kolečka. Pak Masopust pozval všechny hosty do věnečku. A tančilo se a zpívalo, pilo a veselilo, jedno přes druhé. Ale to už v téhle pozdní hodině kouzelné sluchátko Macha a Šebestové oddechovalo spokojeně ve své peřině.

Lucka Králová

Masopustní koleda 2014

26.08.2014

Masopustní koleda

Každoroční masopustní veselí v Šalmanovicích odstartovalo letos až 8. března 2014. Na startovní čáře před místní hospodou bylo koledníkům starostou obce uděleno právo koledovat. Následovalo tiché kolečko u pomníku padlých a poté se již masopustní koleda mohla vydat na dlouhou štreku do Jiterní Vsi, Nepomuku a následně zpět do Šalmanovic. Koledníky a muzikanty doprovázela řada masek posílena o kamarády z Jílovic a Hluboké.

V každém navštíveném stavení byla koleda mile přivítána, štědře obdarována a pohoštěna. Na stolech nechyběly tradiční masopustní koblihy, chlebíčky, jednohubky, zákusky, uzené, zabijačkové pochoutky a jiné a jiné dobroty. Samozřejmě, že nechyběla ani štamprdlička dobrého moku. Hojnost jídla a pití, ta prostě k masopustu neodmyslitelně patří. A masky? Ty se náležitě postaraly o rozveselení a pobavení hospodářů, hospodyněk i ostatních příbuzných a známých.

            Po tříleté odmlce doprovázela masopustní průvod i pojízdná kuchyň – maringotka, tažena traktorem Zetorem 25. Kuchtík a kuchtičky se ve své nóbl kuchyni museli pěkně otáčet. Vždyť vůně bramboráku, pikadorů a topinek se linula široko daleko. Poptávka po jejich dobrotách byla tak veliká, že číšníci běhali a roznášeli, zač jim síly stačily.

Ke zdárnému průběhu masopustu a k dobré náladě přispělo jistě i teplé počasí a sluníčko, které bylo koledě celý den v patách, i když cílovou rovinkou procházela už za úplné tmy. Avšak i u posledních chalup byla očekávána, vřele přijata a pohoštěna. Někde se hold musí začít a někde skončit, to je úděl i masopustu.

V cíli na koledníky a masky - vytrvalce čekala výborná polévka. Po kratičkém odpočinku se všichni vrhli do místního sálu. Na tanečním parketu koledníci vytočili několik koleček a vyzvali přítomné hosty do věnečku. A masopustní veselice s kapelou Regent pokračovala až do pozdních nočních hodin.  

Martina Korandová

Masopust 2013

11.03.2013

Masopustní koleda

Tradiční šalmanovický masopust odstartoval v sobotu 16. února v osm hodin od místní hospody. Po úvodním tichém kolečku u pomníku padlých byli koledníci a masky převezeni do nejvzdálenějších stavení v Jiterní Vsi a Nepomuku. Zhruba kolem poledního se průvod přesunul i do Šalmanovic. V každém příbytku byla koleda štědře odměněna a bohatě pohoštěna dobrým jídlem a pitím. Červenou růžičku a písničky na přání hospodářů a hospodyněk vyhrávala třeboňská kapela Regent.

Koledníky po celý den doprovázela řada masek. Jejich nápaditý výběr byl inspirován děním okolo nás -  například metanolovou aférou, prezidentskou kampaní a udělovanými falešnými diplomy z plzeňské univerzity. Maškarní tým doplnili ještě indiáni, zástupci výherní loterie, zubaři, jeptišky a vědmy. Do masopustního víru se zapojily i děti, coby selky z rodu Králů a Smetanů, s prodejem domácích koláčků.      

Po dvanáctihodinovém maratonu se masopustní koleda vrátila na místo, odkud ráno vyrážela. Do místní hospody. Dorazila i hrstka těch nejvytrvalejších masek. Po krátkém odpočinku se koledníci vrhli na sál a po několika kolečkách vyzvali všechny přítomné do věnečku. Taneční parket se rázem zaplnil a nastala ta pravá masopustní veselice.

                                                                                                           Martina Korandová     

Masopust 2012

04.04.2012

Masopust v Šalmanovicích

Poslední únorovou sobotu se konal masopust v Šalmanovicích. Po udělení práva koledovat a tichém kolečku u pomníku padlých se vydal masopustní průvod na cestu. Nejprve do Jiterní Vsi a Nepomuku, kam byli muzikanti, koledníci i masky odvezeni auty. Okolo poledne se průvod, již po svých, přesunul do Šalmanovic. Koledu doprovázela pestrá škála masek: výběrčí daní, kati, hospodyně, žebráci, exekutoři, krejčí, deratizéři, sněhuláci a zámecké páže. Do letošního masopustního průvodu se v krásných kostýmech přidaly i místní děti; Anetka Králová – kuře, Barunka Králová – zámecká paní, Šárka Bohdalová – pirátka a Lucka Smetanová – myslivec.

K dobré náladě přispělo i krásné slunečné počasí, pro tuto dobu neobvyklé, které doprovázelo koledníky a maškary po celý den. Do tance a do kroku vyhrávala třeboňská kapela Regent. Večer se v místním sále konala masopustní veselice, kde koledníci ukončili masopustní průvod několika kolečky pro hosty. Poté už se jen pilo a tancovalo do časných ranních hodin.

Poděkování patří všem hospodářům a hospodyním, kteří masopustní koledu u domu přivítali, štědře pohostili a finančním příspěvkem obdarovali. Velký dík patří i všem zúčastněným, kteří se na tak náročnou cestu v tento den vydali.

                                                                                                                       Martina Korandová


Fotogalerie

Masopust 2011

23.03.2011

Kobliha či uzené

Mezi posledními masopusty, které se na Jílovicku konají, byl ten náš šalmanovský. Letos připadl až na 12. března. Právo k vykonání masopustní koledy uděloval nový starosta obce Štěpán Král. Ten po podzimních volbách vystřídal Jaroslava Fučíka. Masopustní koleda měla i správný počet koledníků- dvanáct. Na každém klobouku koledníků zářilo 365 nových růžiček. Za krásného skoro jarního dne se rozezněla Červená růžička v Požerově a Nepomuku. Okolo poledního se průvod přesunul do Šalmanovic. Do skoku koledníkům hrála po celý den třeboňská kapela Regent.  No a jaký by to byl masopust, kdyby nebylo masek? Ten správný šmrnc masopustu daly cikánky, popeláři, šmoulové, mažoretky, ženich nevěstou a farářem, zástupci plzeňské univerzity. Již tradičně průvod doprovázel pojízdný bufet s masopustním bramborákem, pikadorem a topinkou. Za povedené kolečko a obveselení hospodáře či hospodyňky byl průvod štědře odměněn. Také pohoštění bylo opravdu bohaté a pestré - koblihy, chlebíčky, řezy, kremrole, uzené, sekaná, sulc, tlačenka, masové rolády. Prostě, jak se říká – co hrdlo ráčí. Nejeden hospodář vytáhl ze zásob pravou domácí pálenku, aby se náležitě pochlubil.

Od chalupy k chalupě se postupně den zkracoval a masopustní koleda po sedmé hodině večerní ukončila svůj průvod obcí.

Po krátkém odpočinku následovala pravá šalmanovská masopustní veselice v místním sále.

Koledníci zde roztočili několik koleček a poté vyzvali všechny hosty k tanci. S vypětím posledních sil ty nejvytrvalejší masky dodaly večeru tu správnou masopustní atmosféru.

A nyní až do Velikonoc nastává doba půstu…

Fotogalerie ZDE 

                                                                                                                   Martina Korandová          

Masopust 2010

06.03.2010

Rok se s rokem sešel a Šalmanovicemi se opět rozezněla Červená růžička. V sobotu 20.února 2010 se konala již tradiční masopustní veselice. Po úvodním čtení práv uctili koledníci tichým kolečkem u pomníku památku padlých. Po té se ke koledě přidaly masky a celý průvod se přesunul do Jiterní Vsi a Nepomuku. Jelikož byly letos všude haldy sněhu, nemohla koleda na přesun použít autobus, ale musela se spokojit s převozem v nově zakoupené hasičské Avii, Škodou 1203 a VW Caravelou.

Masopusta s koledníky doprovázela pestrá škála masek, piráti, kominíci, vězňové, školačky, jamajští bobisté, řezníci, erotická "píp šou! a Bufet Ještěrka - kuchařka a dva číšníci, kteří i letos po celý den i večer pekli cmundu a pikadory.

Celodenní veselice se protáhla až do osmé hodiny večerní. Na sále poté koledníci věnovali všem zúčastněným masopustní kolečka a všechny postupně vyzvali na parket do věnečku a na štamprli. Červenou řůžičku od rána do večera hrála a koledu doprovázela třeboňská kapela Regent.

Masopustní veselice se protáhla až do ranních hodin a už teď se všichni těší na tu příští. Tak červená růžičko zase za rok naslyšenou!

Fotogalerie

Martina Korandová

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | admin | podmínky | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek