Hledat

Informace


Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Návštěvnost

Líbí se Vám stránky?

error V této anketě jste již hlasoval(a).
  1. ANO - výborné 2135
  2. ANO 1335
  3. NEVÍM 1292
  4. NE 1143
  5. NE - strašné 1106


Kalendář akcí

Dětský KARNEVAL Šalmanovice

6.5.2019

19.října 2019

vezměte své ratolesti a přijďte na sobotní odpoledne plné zábavy

Kontakt

Odkazy

Organizace a spolky

Osvětová BESEDA
Sbor dobrovolných hasičů
Myslivecký spolek
ZO VČS Šalmanovice

V obci je nebo není

Požární zbrojnice: 2x ANO
Telefonní budka: ANO
Vodovod: ANO
Plynofikace: NE
Kanalizace: NE
Škola: NE (4km)
Pošta: NE (4km)
Zdravotnické zařízení: NE
Policie: NE
Obchod smíšené zboží: NE
Místní hostinec se sálem: ANO
Zastávka ČSAD: 2x ANO
Zastávka ČD: NE (7km)
Knihovna s Internetem: ANO
Místní bezdrátový rozhlas.

Reklama* * * * * Aktuálně * * * * *

FACEBOOK Obec Šalmanovice http://www.facebook.com/salmanovice

Aprílový pochod 2019

Neznámá místa odhalil třetí Aprílový pochod

Oblíbenou jarní akcí určenou převážně pro rodiny s dětmi se v Šalmanovicích bezesporu stal Aprílový pochod. Letošní již 3. ročník se konal 6. dubna a sraz všech účastníků byl symbolicky v 10.06 v Korandovic Stodole – pub. Po ranní kávičce a svačince se banda 18 dospělých, 15 dětí, 3 psů a 2 kočárků vydala na předem naplánovanou trasu Šalmanovice – Hlína. Pro zpestření pochodu byla pro děti připravena stanoviště, u kterých musely plnit různorodé zálesácké úkoly, a pomocí indicií odhadnout, kudy vede cesta k ukrytému pokladu.

Hned za humny čekalo překvapení, které se záhadně podařilo přede všemi utajit až do poslední chvíle, kobylka Kráska. Pod odborným dohledem místní chovatelky koní Jany se děti postupně vystřídaly v koňském sedle. Ve tvářích těch nejmenších byl vidět strach mísící se s křečovitým úsměvem. Jízda na koni se velice líbila a děti nabila energií do následující honby za pokladem.

Ukrytá stará pískovna, o které málokdo věděl, s písčitojílovitým jezírkem uprostřed, poskytla hladovým účastníkům pravé zálesácké zátiší k obědu a odpočinku. Rozdělal se oheň a každý si opekl „cosikdopřinesl“, „cosikdoulovil“ nebo „cosikdonašel“. Plná bříška, popíjení zlatavého moku, bezvětří a první jarní sluníčko – krásná to popolední idylka trávená v přírodě. Neposedné děti čas využily lezením po stěnách pískovny, mezi vymletými kořeny stromů a střelbou ze vzduchovky. Provizorní střelnice totiž lákala lízátky a bonbony. Nejmenším s pevnou muškou pomohli tatínkové a maminky. A pak mlsali všichni. Moc pěkně by se sedělo (leželo), ale ještě dlouhá cesta byla před námi. Vyklepat písek z kalhot a tenisek, uhasit oheň, uklidit po sobě tak, aby pískovna nepocítila návštěvu vetřelců a pokračovat dál směr rybník Kypa a Hlína. Po cestě si děti vyzkoušely uvazování uzlů, nahazování rybářským prutem, hledání trasy pomocí buzoly, určování azimutu, zatloukání hřebíků a střelbu z luku.

Prověřit statečnost a nebojácnost dětí bylo jít cestou necestou, najít starou opuštěnou chýši u Požeráčku, křídou se uvnitř podepsat a jako důkaz donést v mobilu selfíčko všech odvážlivců. Při přípravě nás ani v duchu nenapadlo, že taková stezka odvahy za bílého dne, bude okořeněná strachem a slzičkami. Ona ale ta chýše je fakt strašidelná…

Poslední, a pro děti to nejočekávanější, zastaveníčko následovalo cestou z Nepomuku zpátky do Korandovic stodoly. Výstřel z luku ukázal směr a zabodnutý šíp místo hledání pokladu.  Nalezená dřevěná truhla ukrývala čokoládové penízky, bonbony a různé pamlsky, které si děti mezi sebou spravedlivě rozdělily. A než jsme došli do stodoly, bylo snědeno.

Po návratu na nás ve Stodole – pub čekalo občerstvení, které bylo účastníky pochodu předem připraveno. Po setmění se ještě narychlo připravila stezka odvahy, kterou si děti, povzbuzeny tou denní, vyprosily.

Aprílový pochod není žádný apríl, ale příjemná procházka po krásných, zajímavých, známých i neznámých místech v okolí našich Šalmanovic, strávená ve společnosti dobrých přátel.

Martina Korandová

Velikonoce 2019

Svátky jara, plné sluníčka a pohody

Velikonoční svátky a s nimi spojené čtyři dny volna se přímo nabízely k jarním výletům a práci na zahradách a zahrádkách. V okolních vesnicích a městech se to doslova hemžilo kulturními akcemi, velikonočními výstavami a květinovými jarmarky. Někteří po zimě oprášili kola a vyrazili se s dětmi projet do přírody.

Velikonoce bez pochyby ovlivnily i náš jídelníček. Nádivky, mazance a beránci provoněli každou domácnost. V meníčku samozřejmě nechyběly vajíčkové speciality a „koprovka“ byla ve většině domácností číslem jedna.  Hojnost jídla, malovaná vajíčka a velikonoční výzdoba domácností a zahrad na nás dýchala z každého koutu a dodávala tu pravou sváteční atmosféru.

Plné zněni článku v rubrice VELIKONOCE.

Masopust 2019

Tradici masopustu stále držíme…

Přelom února a března 2019 ovládlo masopustní veselí i obce na Jílovicku. Průvod ve složení koledníci, muzikanti a maškary nebo muzikanti a maškary obcházejí jednotlivá stavení ve svých obcích a obveselují své spoluobčany. Poděkováním je milé přijetí, štědrá koleda a hojná pohostinnost. U nás v Šalmanovicích se letos konalo 9. března.

Celý článek najdete v rubrice Masopust.

Rozsvícení vánočního stromku 2018

Rozsvícení vánočního stromku aneb jak v Šalmanovicích řádili roztomilí andělíčci

Ač už se nyní všichni díváme dopředu a těšíme se na první jarní a hlavně slunečné dny, ráda se vrátím na chvilinku zpět k vánočnímu času a připomenu krásný předvánoční den, který nám zpříjemnil jindy tak chaotickou a uspěchanou náladu, která občas nastane během posledního měsíce v roce. První prosincovou adventní neděli se do Šalmanovic přímo z nebe snesli malí andělíčci a přišli potěšit všechny zúčastněné na rozsvícení vánočního stromku, který se již tradičně rozsvěcuje na začátku adventu.

Celý článek najdete v rubrice Advent.

KREDENCZ v Šalmanovicicích

Masopust Šalmanovice 2019 pozvánka

Dohasná 2018

Nové hasičské auto si převzali šalmanovičtí hasiči na své dohasné

Ukončení aktivní hasičské činnosti pořádá každoročně SDH Šalmanovice pod názvem dohasná. Je to jakási odměna a poděkování pro všechny hasiče, kteří se podílejí na pořádání kulturních a společenských akcí, reprezentují náš sbor na soutěžích nebo se účastní různých brigád, které jsou potřebné a nezbytné pro chod sboru a zkrášlení naší vesnice.

Dohasnou jsme domluvili na poslední chvíli počátkem září, a vsadili na pátek, nikoliv však třináctého, ale osmadvacátého září. Termín nás, co do předpovědi počasí, nezklamal po čtyři roky nazpátek, kdy se konávalo Šalmanovické dýňobraní. A vyšlo nám to i po páté…

Letošní dohasná byla oproti těm minulým velice významná, okořeněná historickou událostí. Náš sbor se totiž poprvé v historii dočkal nového hasičského automobilu, který pro nás z dotací získala Obec Jílovice. A právě dohasná byla jedinečnou příležitostí k jeho slavnostnímu převzetí. Na předem domluvený signál nechal velitel sboru nastoupit všechny přítomné hasiče a hasičky. Všichni své pohledy upřeně směřovali na příjezdovou cestu na hřiště a netrpělivě vyhlíželi příjezd nového automobilu. Náhle velitel zvedá telefon a s úsměvem všem sděluje, že nové vozidlo se nezdařilo nastartovat, a že příjezd bude malinko opožděn (výbava má plno přístrojů, které jsou napojeny na baterku, a ta se jednoduše vybila, s tímto nikdo samozřejmě nepočítal).  Po několika minutách nastává pokus číslo dvě, opět nástup a už to vyšlo… Na hřiště přijíždí červenobílý krasavec Ford Transit, na dveřích nápisy SDH Šalmanovice, s posádkou zástupců Obce Jílovice starostou Jiřím Witzanym a místostarostou Ladislavem Korandou. S úsměvem ve tváři a humornou nadsázkou nás oba informovali o mnoha úředních i technických komplikacích, které předání předcházeli, seznámili nás s technickými parametry a hasičskou výbavou automobilu. Následně se již všichni vrhli na prohlídku vozidla. Chlapy zajímaly převážně technické věci, ženy si vyzkoušely pohodlné sedačky a mě samozřejmě nejvíce zajímal zdravotnický batoh (svoji profesi nezapřu…). S radostí jsem zvídavé zájemce seznamovala s jednotlivým vybavením a jeho použitím v praxi. Po důkladném průzkumu auta přišla na řadu zábava.

A jaká pak by to byla dohasná bez požárního útoku?  Soutěž byla netradiční, ale přesto zajímavá a pro některé dosti náročná. Proti sobě se na čas utkaly náhodně vylosované dvojice (muži, ženy, Pubinky). Pravidla spočívala provést požární útok s dostupnou výbavou (pojízdný vozík, 2x savice, koš, 1x hadice B, 2x hadice C, rozdělovač, proudnice), kdy jeden člen měl na starost sání a druhý proud. To jak se domluví a útok provedou, bylo ponecháno na domluvě soutěžících a jejich nápadu. Strojníci byli univerzální pro všechny dvojice. Všichni se s netradiční soutěží statečně poprali, některým tréma přidělala nemilé starosti, i když vlastně o nic nešlo. Někteří se naopak postarali o srandovní podívanou pro ostatní nesoutěžící hasiče. Všech osm dvojic zdárně útok nakonec splnilo. První tři získaly pivní mok z Pivovaru Jílovice a ostatní cenu útěchy tatranku a bonbon.

Po celé odpoledne bylo možno na hřišti shlédnout hasičskou techniku vystavenou chronologicky po sobě jdoucí (dochované historické hasičské stříkačky z Jiterní Vsi a Šalmanovic, vozidla Škodu 1203, „Micinu“, Avii, hasičské stříkačky - dvě PS8 a PS12 a dvě elektrocentrály).

V dobré náladě se pokračovalo až do pozdních nočních hodin, a že bylo co probírat a o čem diskutovat. Samozřejmě nechybělo ani občerstvení a sladké dobroty, které opět k zakousnutí připravily místní ženy.

Na závěr bych ráda poděkovala Pivovaru Jílovice za sponzorský dar. Všem hasičům a hasičkám, kteří s radostí přidají ruku k dílu a podílejí se na kulturních a společenských akcích v naší obci. Největší dík za všechny hasiče však posílám na Obec: „ Hoši děkujem…“

Martina Korandová 

Karneval 2018

Dětský karneval aneb jak v Šalmanovicích byla Havaj

             Poslední říjnová sobota v Šalmanovicích na sebe vzala havajský převlek a zahalila se do smíchu a radosti volného víkendového dne. Ze Šalmanovic jsme se náhle přesunuli na Havaj a užívali si tak poslední záblesky horkého letního dne. Ne nebojte se, v Šalmanovicích neřádilo aprílové počasí. To jen SDH Šalmanovice pořádal dětský karneval ve stylu havajské party.                   Na sále místního hostince se to proměnilo na prosluněnou pláž s tyčícími se kokosovými palmami, s exotickými květy, tropickým ovocem, sopkou, vodopádem a se zvířátky, které známe z různých ZOO.           

             Po čtrnácté hodině se to na sále začalo hemžit dětmi s nádhernými maskami a originálními kostýmy. Za hudby veselých tónů si to na parket mezi děti přitančily havajské tanečnice, které je provázely celým soutěžním odpolednem. Na děti čekalo spoustu zábavných her. Mohly si zkusit uvázat z květů havajský věnec, zasurfovat si mezi ananasy, uhasit rozžhavenou sopku, uvázat nejdelšího hada, pochytat rozpustilé papoušky, roztřídit havajská semínka nebo ochutnat lahodný pomerančový drink.                                             

Když byl karneval v plném proudu, vyhlásila se pěvecká soutěž. Svůj talent předvedlo na pódiu deset dětí. Trému pověsily na hřebík a pořádně se do toho obuly. Předvedly opravdu to nejlepší, co dovedly. To byla ale pořádná jízda. A můžu vám říct, že to porota vůbec neměla jednoduché. Havajské tanečnice sázely jeden bod za druhým. Každá píseň měla co do sebe. Děti byly odvážné a šikovné, proto každé z nich bylo obdarováno hračkou. Vítězná první tři místa dostala volné vstupenky do Hopsária a další drobné dárkové předměty.                                                  Děti tančily a soutěžily celé odpoledne. Po takové námaze nebylo divu, že měly děti hlad. Ten mohly zahnat tolik oblíbenými pikadory nebo slaďoučkými zákusky. Po páté hodině pomalu začalo zapadat sluníčko a tím končil i dětský karneval. Letos se té šalmanovicko-havajské party účastnilo téměř sedmdesát dětí. Ve všech z nás zůstal ten krásný pocit spokojenosti a veselí.                        A co dodat na závěr? Někdy po létě může přijít další léto. Nikdy není nic jen bílé nebo černé. Proč si ze života neudělat barevnou zábavnou Havaj, plnou radostných a šťastných nehasnoucích plamínků v očích každého z nás. Chvíle strávené s lidmi, které utvoří tak příjemnou atmosféru, jsou ty nezapomenutelné. Takže velké díky všem, kteří jste přišli, bavili se, radovali, povídali si, tancovali, zpívali, tvořili a prostě jen žili.

                                                                                                                                  Lucka Králová

Nové články v rubrikách

Vážení čtenáři, 

aktualizovali a doplnili jsme pro Vás články jednotlivých rubrik jako například SDH Šalmanovice, Dýňobraní a myslivecké sdružení. Podívejte se.

Volby do zastupitelstev obcí 05.10. - 06.10.2018

Jmenné seznamy

Zastupitelstvo obce
Kraj: Jihočeský kraj
Okres: České Budějovice
Obec: Jílovice

Všechny kandidátní listiny

Volební místnost Šalmanovice volební okrsek číslo 2 v bývalé prodejně Jednota

Obvodová soutěž Třebeč 2018

Obvodová soutěž v Třebči aneb jak si šalmanovické hasičky vysloužily bronz

Jarní vánek se lehce opíral do větví, slunce nabíralo na síle, a v Šalmanovicích na návsi se to začalo kolem poledního hemžit lidmi, všichni se ze všech stran sbíhali přímo k hasičárně. A co že se tam vlastně dělo? Šalmanovičtí hasiči a hasičky se letos poprvé jeli zúčastnit a zahájit sezónu do Třebče na obvodovou soutěž, která se konala dne 19. 5. 2018. Poskládalo se jak družstvo mužů nad 35, tak i družstvo žen nad 30 let.                                                 V Třebči nás čekalo překvapení, na louce na začátku vsi, kde se celá akce konala, se sjíždělo tolik hasičských družstev, že jsme jich na konci napočítali celkem 34 (25 družstev mužů a 9 družstev žen). Účast byla opravdu hojná. V tak horký den na sebe občerstvení nenechalo dlouho čekat. Družstvo šalmanovických žen šlo na řadu jako páté. Ženy zabojovaly a umístily se na krásném třetím místě. Muži skončili na místě dvanáctém (posledním), ale netruchlili, byli rádi, že si mohli poměřit síly s ostatními a příště už plánují, jak získají lepší umístění a přivezou si pohár do sbírky.

V Třebči po soutěži a vyhlášení výsledků jsme řádně pokřtili nové členy hasičského sboru. Ledová voda v kádi se zvířila a za moment se v ní koupaly naše nové hasičky Lucka a Lenka. Také z řad mužů se osvěžil Peťa s Luborem, kteří si „koupačku“ náramně užívali.       Vítězství a celý den byl zakončen naplněním číše poháru v naší hospůdce, kde jsme účast na první letošní soutěži náležitě oslavili.                                                                                   Hasičská sezóna začíná a hasiči mají v plánu ještě několik soutěží. V měsíci červnu se SDH Šalmanovice vydá do tolik oblíbených Zbytin, kde bude probíhat memoriál Františka Korcha dobrovolných hasičů, v měsíci srpnu se pak budou šalmanovičtí hasiči moc těšit na hasičskou soutěž o pohár starosty do Jílovic.          

                                                                                                                      Lucie Králová

Zasloužilý hasič

Zasloužilý hasič - Josef Vach

Rok 2017 byl pro šalmanovické hasiče a jejich sbor velmi významný. Uplynulo již 120 let od založení a u příležitosti oslav byla vyznamenána řada členů. Své životní jubileum oslavil i náš velitel Josef Vach, který byl za svou celoživotní aktivní hasičskou činnost sborem nominován na nejvyšší hasičské vyznamenání. Titul „Zasloužilý hasič“ si v doprovodu starosty okresního a krajského Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jihočeského kraje Mgr. Jiřího Žižky a jeho otce bývalého starosty Václava Žižky na slavnostním ceremoniálu převzal dne 9. listopadu 2017 v Centru hasičského hnutí v Přibyslavi. 

            Pan Josef Vach se narodil jako nejmladší syn rolníka v Šalmanovicích. Své dětství prožil v nelehkých padesátých letech, v době, kdy celé vesnice byly násilně kolektivizovány. Jeho rodiče jako jedni z velkých sedláků podstupovali mnoho ústrků a perzekucí ze strany takzvaných budovatelů socialismu. Přesto anebo právě proto z něho vyrostla osobnost s nejlepšími lidskými vlastnostmi, kterou neohnula ani nezlomila předchozí totalitní doba.

Po vychození základní školy v místě bydliště se vyučil kovářem v Hněvkovicích, přičemž praktickou část výuky absolvoval u místního kováře. Základní vojenskou službu prožil u dělostřelců v Boru u Tachova. Po návratu začal pracovat ve státních statcích v Šalmanovicích, kde nějakou dobu jezdil s traktorem a různými zemědělskými stroji. Postupem času se vrátil k řemeslu, kovařil a pracoval v údržbě v jílovickém státním statku, pod které Šalmanovice připadly. Zde pracoval až do porevoluční doby, kdy statek ukončil svou činnost. Pár let před odchodem do důchodu byl zaměstnán u jedné stavební firmy. Jeho velká láska je ale kovařina, kterou bravurně ovládá. Ve svém stavení si vytvořil malou kovárničku a zde kovaří dodnes. Ve volném čase se věnuje myslivosti, spíše by se ale hodilo říci k ochraně přírody a zvířátek, protože obojí v jeho okolí rozhodně nestrádá. Troufám si tvrdit, že jeho největší láskou, kromě manželky a dvou synů, je hasiččina, které věnuje hodně sil a času. Své vzory měl ve své rodině, kdy jeho předci jsou v různých funkcích v našem sboru zaznamenány už od roku 1909.

Řady dobrovolných hasičů rozšířil v roce 1965 a hned po svém vstupu se aktivně zapojil do činnosti našeho sboru. Ve svých třiadvaceti v roce 1970 byl zvolen velitelem sboru. Což bylo v době, kdy náš sbor moc aktivit neměl. Svou pílí, příkladem a velitelskými schopnostmi postupně sbor vrátil na první místo mezi všemi spolky ve vesnici. V roce 1976 se rozšířil své vědomosti v ústřední hasičské škole v Bílých Poličanech. Tuhle dobu již mohu posoudit z vlastní zkušenosti. Nám mladým hasičům byl vždy příkladem a snažil se nám předat co nejvíce vědomostí, dovedností, životních mouder, ale i morálních hodnot. Ať už v hasičské uniformě nebo bez ní, vždy byl ochotný pomoci bližnímu svému, kterého postihlo neštěstí nebo třeba své vesnici, aby se nám všem v ní žilo lépe. O to se snažil i jako zastupitel obce, kam ho lidé rádi zvolili. Vždy se staral, aby hasičská technika a vše co souvisí s hasiččinou, bylo v pořádku. Na všech akcích nás skvěle reprezentoval. Jelikož měl práce stále málo, tak si přibral i funkci velitele okrsku, kterou svědomitě po mnoho let stále ještě vykonává. V rámci okresu České Budějovice vždy patřil a patří k těm nejaktivnějším velitelům a je jen málo akcí, kterých by se aktivně neúčastnil a nepomohl k jejich zdárnému průběhu. Jako velitel je svými činy a svým vystupováním velkou autoritou a velkým příkladem pro nastupující generace. I přes svůj věk je vždy připraven komukoliv pomoci ať už radou nebo skutkem.

starosta SDH Šalmanovice

Petr Král

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | Správce stránek a prohlášení o přístupnosti | mapa stránek